Hoppa till sidans innehåll

Våra Tränare


 

  

 

 

Anna Rechnio - Huvudtränare

Anna Rechnio började åka skridskor 1982. Under sin tävlingskarriär bodde och tränade hon i New England, USA.

Anna vann de polska mästerskapen 1994, 1997 och 1998. Hon tävlade i OS i Lillehammer 1994 och hamnade på 10de plats. 1998 på OS I Nagano placerade hon sig som nummer 19. 

Anna har tävlat i 5 världsmästerskap och hennes bästa placering är en 5e plats 1998. 

Hon har också deltagit i 6 Europeiska mästerskap.

Efter att ha slutat tävla började hon arbeta som eftertraktad tränare samt koreograf och har nu gjort detta i över 15 år. 

Fortfarande en väldigt ”aktiv” konståkare!

 

 

 

Alexey Fedoseev Huvudtränare

Alexey kommer ursprungligen från Ryssland där han har tävlat för Ryska landslaget mellan 1993-2000. Alexey hade flera internationella framgångar som tävlingsåkare. Som professionell åkare hade han huvudroller i ibland annat den prestigefulla Hollywoods show Holliday on Ice.
Alexey har rysk tränareutbildning och arbetat som tränare från 2000 i Polen, Ryssland och Danmark. Alexey är eftertraktad gästtränare på internationella läger och sammandrag.  Alexey tillhör till de bästa tekniktränare och han har haft åkare på JGP, JVM och EM.  Han pratar ryska, polska och engelska.

 Julija1

Juilja2

Julija Obertas - Huvudtränare

Julija började åka skridskor när hon var 5 år. Hon är född i Ukraina och flyttade senare till Ryssland och Sankt Petersburg. Hon har tävlat i paråkning och representerade Ukraina fram till 2000 och efter det Ryssland. 1998 och 1999 vann hon Junior världsmästerskapen och kom tvåa i europeiska mästerskapen 2005. 2003 tog hon brons i  Russian Nationals, kom femma i europeiska mästerskapen och kom åtta i världsmästerskapen.
Hon har jobbat som tränare sedan 2010 och innan hon kom till Sverige tränade hon åkare i Italien.

 

   

 

 


 Illya Solomin

Junior Tränare

Illya blev svensk mästare inom juniorklassen 2013 och deltog i Konståknings EM i Budapest år 2014. Solomin blev uttagen i landslaget år 2013.

 

Michael Neuman

Junior Tränare

Micke representerar Slovakien på världsnivå, han är Slovakisk mästare och deltog bland annat på Europa mästerskapen 2016. Micke tränar för det mesta i Sverige då han bor här i Stockholm. Michael är utbildad konståkningstränare nivå Steg 4B.

 

 

 

 

 

 

Matilda Staaf

Tränare

Matilda tränar själv i klubben sedan 2003, har testnivå 4:3 (Junior B1) och är den nu aktiva åkare som varit medlem längst i klubben. Matilda är utbildad konståkningstränare nivå Steg 1.

 

 

 

 

 

Josepine Krigström

Tränare

Jossan är utbildad konståkningstränare nivå 1A. Hon har tidigare varit åkare i klubben

 

 

Oliva Gadstam

Tränare

Olivia tränar själv i klubben och har testnivå B4F4 (Junior A). Oliva är utbildad konståkningstränare nivå 1A.

Alva Norberg

Tränare

Alva är utbildad konståkningstränare nivå 1A och har test B1F1 och tränar aktivt i klubben.

 

 

 

Cecelia Hagerborn

Tränare

Cecelia är utbildad konståkningstränare nivå 1A . Cecilia har tidigare varit åkare i klubben.

 

 

 

 

Nellie Kilberg

Nellie är utbildad konståkningstränare nivå Grund.

Nellie  tränar själv i klubben och har testnivå B4F4 (Ung 15A). 

 

 

 

Claudia Ljung

Tränare

Claudia har nivå 1A och tränar själv i klubben och har testnivå F1:B2 (Ung C). 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 02 OKT 2018 19:03 Skribent: Jonas Kollberg
Epost: Adressen Gömd

 

Postadress:
Stockholms Allmänna Skridskoklubb - Konståkning
SASK, Box 19057
16719 Bromma

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info